Kiknek, miért írtuk a könyvet?
Sajnos a magyar könyvpiacon nagyon kevés olyan könyvet találni, amely kezdő
gyerekek sakktanításának módszereivel foglalkozna, így könyvünkkel a fő motivációnk ‒ a magyar sakkoktatás fejlődésének elősegítése mellett ‒ ennek az
űrnek a kitöltése. Elsősorban sakkoktatóknak, edzőknek, sakkot tanító pedagógusoknak ajánljuk, de szülőknek, sakkban fejlődni vágyó kezdő játékosoknak is használható tudást adhat.
Miről szól a könyv?
Könyvünk a sakkjáték megszerettetéséhez ad módszertani segédletet. Amellett, hogy kiemeljük benne a pszichológiai és pedagógiai alapok fontosságát, szeretnénk olyan tudásanyagot átadni az olvasónak, melynek segítségével játékos, gyerekközpontú formában ismertetheti meg a gyerekekkel a sakk alapjait, s viheti el őket egészen az értékszám megszerzéséig.
A könyv tartalmáról:
1. fejezet, pszichológiai alapok:
Ebben a fejezetben a gyerekekkel való kapcsolaton van a hangsúly, a szoros kapcsolat kialakításához elengedhetetlen alapismereteken. Szó van többek között a szocializációról, a motiválásról, megfelelő visszajelzések adásáról valamint a határok kijelöléséről (viselkedési szabályok).
2. fejezet, pedagógiai alapok:
Itt a pedagógia alapjaival ismerkedhet meg az olvasó. Szó esik a munkaformák és módszerek változtatásának fontosságáról, a pedagógus tekintélyének kialakításáról, a csoportokban felmerülő fegyelmezési problémák megoldási lehetőségeiről. A leírás sok példát említ a sakk foglalkozások világából, ami így sokkal kézzelfoghatóbb, gyakorlatorientáltabb tudást ad az olvasónak.
3. fejezet, általánosan a sakk tanításáról:
Ebben a fejezetben az előző kettőre építve emeljük ki a foglalkozások gyerek centrikussá tételének a főbb ismérveit, valamint írunk többek között a foglalkozások javasolt létszámáról, időtartamáról, annak felosztásáról, valamint a tananyagunk felépítéséről.
4. fejezet, kezdő anyag:
Miután a első három fejezetben részletesen taglaltuk azokat az alappilléreket, amik a sakk oktatásához elengedhetetlenek, itt belekezdünk a “tényleges” anyagba, ez a fejezet az alapállás és a bábuk alapvető menetmódjainak a megismertetésével foglalkozik.
5. fejezet, haladó anyag:
Itt már kicsit feljebb lépünk a tudásszintben, ugyanis ebben a fejezetben már a menetmódokon túl a tervkészítéssel, állásértékeléssel, alapvető sakkelvek tanítási lehetőségeivel ismertetjük meg az olvasót.
6. fejezet, feladványok:
A hatodik fejezetben a feladványok vannak kidolgozva; rengeteg típusfeladvány, melyeken belül több nehézségi szint is található, ezekből áll össze a több mint 80 oldalnyi feladványcsomag.
7. fejezet, játékok:
Az utolsó fejezetben sok olyan sakktáblán és azon kívül játszható logikai játékot soroltunk fel, melyek hasznos kiegészítői lehetnek a sakk szakköröknek.
A teljes tartalomjegyzék letölthető innen: Játékos sakktanítás – tartalomjegyzék
Könyvünk a következő helyeken kapható:
- Magyar Sakkvilág, 1055 Budapest, Falk Miksa u. 10.
- Flaccus: 1088 Budapest, Vas u. 19.
- Krasznár és Fiai: 1071 Budapest, Damjanich u. 39.
- Tankönyváruház: 1211 Budapest, Színesfém u. 20.
- Anno Mesebolt: 1013 Budapest, I. ker. Krisztina tér 7.
Ára: 3590 ft.